Startujące w czerwcu mistrzostwa Europy rozróżniają dwie fazy. Najpierw drużyny dzielą się na grupy, w których zdobywają punkty. Na ich podstawie reprezentacje wywalczają awans do fazy pucharowej. Gdzie znaleźć tabele grup mistrzostw Europy w piłce nożnej i jak je rozumieć?

Gdzie są wyniki na żywo z Euro?

W dzisiejszych czasach wyniki Euro 2024 są powszechnie dostępne w wielu miejscach. W sieci nie brakuje stron i aplikacji, które na bieżąco informują, jak toczą się mecze na turnieju finałowym mistrzostw. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę interesującą nas frazę, by zyskać dostęp do rezultatów. Oczywiście najlepiej sprawdzać je na stronach, gdzie terminarz i wyniki opatrzone są dodatkowymi statystykami i wyliczeniami, które lepiej pozwalają zrozumieć rozstrzygnięcia. W podobny sposób funkcjonują wszystkie strony śledzące rozgrywki ligowe, podobnie było, gdy trwały eliminacje Euro 2024.

Jedną z solidnych stron informujących o wynikach na żywo jest witryna bukmachera STS. Przy okazji można zapoznać się z atrakcyjnymi kursami bukmacherskimi dotyczącymi mistrzostw, gdzie występują najlepsze drużyny Starego Kontynentu. Szczególną uwagę bukmacherzy poświęcają na mecze, w których udział bierze Polska. Biało-czerwoni zmierzą się w grupie D, gdzie faworytem będzie Francja, a oprócz tego swoje mecze rozegrają też Holandia i Austria. Polacy nie będą mieli lekko.

Co bierze się pod uwagę przy tabelach na Mistrzostwach Europy?

Tabele Euro 2024 są potrzebne w pierwszej fazie turnieju, kiedy rywalizacja toczy się w grupie. Terminarz jest już dokładnie znany od losowania, które odbyło się w grudniu. Po marcowych barażach, które nastąpiły po eliminacjach, będąc ich zwieńczeniem, poznaliśmy pełny skład ME i każdej grupy. Na mistrzostwa Europy awansowali wówczas również polscy piłkarze, trafiając do grupy D z Francją, Holandią i Austrią. Te awansowały na czempionat bezpośrednio poprzez eliminacje Euro. Polska będzie musiała się porządnie namęczyć. To trudna grupa.

Każda grupa na Euro 2024 (jest ich 6) to 4 reprezentacje. Faworytem z reguły jest ta losowana z pierwszego koszyka, ale walka o awans w trakcie Euro jest zawsze zacięta i często padają zaskakujące wyniki. Każda grupa funkcjonuje w ten sam sposób. Odbywają się w niej 3 kolejki po 2 mecze, co daje w sumie 6 spotkań. Każda drużyna gra z każdą po jednym meczu. Za wygrane spotkania zespołowi przysługują 3 punkty, za remis 1 punkt, a za porażkę – 0 punktów. Awans z grupy wywalczają dwie najlepsze ekipy. Do fazy pucharowej może dostać się jednak również zespół z 3. miejsca (może liczyć na nie np. Polska). Taki przywilej otrzymają 4 najlepsze z 6 zespołów z wszystkich trzecich miejsce fazy grupowej.

Oczywiście w piłce nożnej absolutną normą są sytuacje, kiedy dwie lub więcej zespołów mają na koncie taką samą liczbę punktów. Nietrudno sobie wyobrazić również scenariusz, w którym wszystkie reprezentacje w grupie mają identyczny dorobek po rozegraniu 3 spotkań. UEFA ma konkretne wytyczne odnośnie tego, co należy zrobić w takich sytuacjach. W ustaleniu ostatecznego kształtu, jakim zakończy się grupa, gdy ekipy mają taką samą liczbę „oczek”, bierze się więc pod uwagę kolejno:

  • liczbę punktów zdobytych w spotkaniach bezpośrednich (tzw. mała tabela)
  • bilans bramek zdobytych i straconych w meczach bezpośrednich (kto ma lepszy)
  • liczbę goli strzelonych w meczach bezpośrednich

Powyższe punkty mogą jednak nie wystarczyć do rozstrzygnięcia pozycji w grupie. Natomiast gdy rozlicza się 3 lub 4 zespoły, może dojść do sytuacji, że po zastosowaniu powyższych zaleceń wciąż niejasna będzie sytuacja części drużyn. Wtedy stosuje się kolejne podpunkty:

  • bilans bramek zdobytych i straconych we wszystkich meczach grupowych
  • liczbę goli strzelonych w grupie
  • liczbę wygranych meczów w grupie
  • Jeśli w 3. kolejce grupowej zagrają reprezentacje, które po ostatnim gwizdku nadal będą miały identyczną sytuację mimo zastosowania wszystkich powyższych punktów, o miejscu w grupie decydują rzuty karne. Należy jednak pamiętać, że rozwiązanie to można zastosować tylko w przypadku równości pomiędzy dwoma zespołami. W przypadku innej sytuacji (np. równość trzech drużyn), należy zastosować kolejny punkt.
  • klasyfikacja fair play (kartki)
  • pozycja w rankingu ustalonym poprzez eliminacje Euro 2024

Problematyczny może też być awans z trzecich miejsc, jeśli drużyny z różnych grup mają taką samą liczbę punktów. Nie dochodzi bowiem wówczas do bezpośrednich porównań. W takiej sytuacji bierze się pod uwagę kolejno:

  • liczbę punktów
  • bilans goli
  • gole strzelone
  • liczbę wygranych
  • klasyfikację fair play
  • pozycję w rankingu ustalonym poprzez eliminacje Euro 2024

Bilans meczów bezpośrednich czy bramek – co ważniejsze?

Śledząc wyniki grupowe wielkich turniejów piłkarskich zawsze pada to samo pytanie w sytuacji, gdy dwie drużyny mają taką samą liczbę punktów. Co bierze się pod uwagę – bilans spotkań bezpośrednich czy bilans bramkowy? Sprawa jest o tyle kłopotliwa, że inaczej jest przy Euro, a inaczej na mistrzostwach świata. Na Euro 2024 najpierw bierze się pod uwagę mecze bezpośrednie, z kolei na mundialach najpierw patrzy się na bilans goli, jakie w ogólnym rozrachunku mają dane reprezentacje.

Powrót na górę